Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
IRNE Nominees 2006 Page Two
Share |

 

IRNE NOMINEES 2006 PAGE TWO

IRNE NOMINEES 2006 PAGE TWO

BEST SOLO PERFORMANCE
Large:  
Patti Lupone for LADY WITH THE TORCH (Reagle Players)
Jonathan Epstein for VIA DOLOROSA (Berkshire Theater Festival & Brandeis Theater Company)

Small:
John Joyce for WAKE UP AND SMELL THE COFFEE (Theater on Fire@ Charlestown Working Theatre)
Lanna Joffrey for 9 PARTS OF DESIRE (Lyric Stage)
Thomas Derrah for I AM MY OWN WIFE (Boston Theatre Works)
Stan Strickland for COMING UP FOR AIR (Alliger Arts)
Diego Arciniegas for THOM PAIN (BASED ON NOTHING) (New Rep)

BEST ENSEMBLE
Large:
TWELVE ANGRY MEN (Roundabout Theatre Co/ Broadway Across America @ Colonial)
THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE (Jon Platt, Producer @ Wilbur)
HAIRSPRAY (North Shore Music Theatre)
NO EXIT (A.R.T.)

Small: 
THE WOMEN (SpeakEasy)
1776 (Lyric Stage Co.)  
RAGTIME (New Rep)
TALKING TO TERRORISTS (Sugan Theatre Co.)
AN IDEAL HUSBAND (Wellesley Summer Theatre)
STUFF HAPPENS (Zeitgeist Stage Company)

BEST SUPPORTING ACTRESS, DRAMA or COMEDY
Large :
Geneva Carr in RABBIT HOLE (Huntington)
Barbara Meek in THE CHERRY ORCHARD (Trinity Repertory Co)

Small:
Marina Re in HOLES (Wheelock Family Theatre)
Maureen Keiller in THE WOMEN (SpeakEasy)
Mary Klug in THE WOMEN and FIVE BY TENN (SpeakEasy)
Eve Kagan in TALKING TO TERRORISTS (Sugan)
Geralyn Horton in TALKING TO TERRORISTS (Sugan)

BEST SUPPORTING ACTOR, DRAMA or COMEDY
Large:  
Michael Aronov in MAURITIUS (Huntington)
Anthony Chisholm in RADIO GOLF (Huntington)
Eugene Lee in RADIO GOLF (Huntington)
Brian McEleney in THE CHERRY ORCHARD (Trinity Rep)

Small: 
William Young in FIVE BY TENN (SpeakEasy)
Will McGarrahan in FIVE BY TENN (SpeakEasy) and HAPPY DAYS (Gloucester Stage)
Dafydd Rees in TALKING TO TERRORISTS (Sugan)
Derek Stone Nelson in AN IDEAL HUSBAND (Wellesley)
Ben Lambert in THE HEIDI CHRONICLES (Gloucester Stage)

BEST ACTRESS, DRAMA or COMEDY
Large:
Marin Ireland in MAURITIUS (Huntington)
Paula Plum in NO EXIT (A.R.T.)
Karen McDonald in NO EXIT (A.R.T.)
Jennifer Dundas in THE TAMING OF THE SHREW (Commonwealth Shakespeare Co.)

Small:
Melissa Sine in LES LIAISON S DANGEREUSES (Hovey Players)
Paula Plum in THE GOAT or WHO IS SYLVIA? (Lyric)
Nancy E. Carroll in FROZEN (New Rep) and HAPPY DAYS (Gloucester)
Marie Guinier in PATIENCE OF NANTUCKET  Up You Mighty Race Theatre Co)

BEST ACTOR, DRAMA or COMEDY
Large:
Mauro Hantman in CYRANO DE BERGERAC (Trinity Repertory Co.)
Hassan El-Amin in RADIO GOLF (Huntington)
Remo Airaldi in ISLAND OF SLAVES (A.R.T.)
Joe Wilson, Jr. in THE CHERRY ORCHARD (Trinity Rep)

Small:
Allyn Burrows in FIVE BY TENN (SpeakEasy)
Bates Wilder in FROZEN (New Rep)
John Kuntz in THE PILLOWMAN (New Rep)
Bill Mootos in THE BEARD OF AVON (Publick Theatre)
Jonathan Orsini in AFTER ASHLEY (Company One)
Jonathan Epstein in OTHELLO (Boston Theatre Works)

BEST SUPPORTING ACTRESS, MUSICAL
Large:
Maryann Zschau in THOROUGHLY MODERN MILLIE (Reagle)
Kay Walbye in DAMN YANKEES (North Shore)
Inga Ballard in HAIRSPRAY (North Shore)
Dana Leigh Jackson in THE WILL ROGERS FOLLIES (Reagle)

Small:
Kendra Kachadoorian in A NEW BRAIN (Metro Stage) and LITTLE SHOP OF HORRORS (Turtle LanePlayhouse)
Dee Crawford in RAGTIME (New Rep)
Anich D’Jae THE BUBBLY BLACK GIRL (SpeakEasy)
Merle Perkins in CAROLINE OR CHANGE (SpeakEasy)
Sarah Corey in YOU NEVER KNOW (Stoneham)

BEST SUPPORTING ACTOR, MUSICAL
Large: 
Edward Watts in THOROUGHLY MODERN MILLIE and BEAUTY AND THE BEAST (Reagle)
Joe Wilson, Jr. in AIN’T MISBEHAVIN’ (North Shore)
Dick Decareau in HAIRSPRAY (North Shore)
Philip Lamar Boykin in JESUS CHRIST SUPERSTAR (North Shore)

Small:
Christopher Chew in 1776 (Lyric)
Timothy John Smith in 1776 (Lyric)
Jim Jordan in LITTLE SHOP OF HORRORS (Animus Ensemble)
Steve Gagliastro in YOU NEVER KNOW (Stoneham Theatre)

BEST ACTRESS, MUSICAL
Large:
Bridie Carroll in HAIRSPRAY (North Shore)
Sarah Pfisterer in BEAUTY AND THE BEAST (Reagle)
Jenni Barber in THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE (J.Platt, Prod.)

Small:
Jacqui Parker in CAROLINE OR CHANGE (SpeakEasy)
Stephanie Umoh in RAGTIME (New Rep) and THE BUBBLY BLACK GIRL…(SpeakEasy)
Leigh Barrett in RAGTIME (New Rep)

BEST ACTOR, MUSICAL
Large:
Fred Inkley in BEAUTY AND THE BEAST (Reagle)
Delisco in JESUS CHRIST SUPERSTAR (North Shore)
Matt Loehr in SINGIN’ IN THE RAIN (North Shore)
Jared Gertner in THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE (J.Platt, Prod.)

Small:
Maurice E. Parent in RAGTIME (New Rep)
Peter Carey in 1776 (Lyric)
Robert Saoud in RAGTIME (New Rep)
Neil Graham in LITTLE SHOP OF HORRORS (Animus Ensemble)
Sean McGuirk in YOU NEVER KNOW (Stoneham)

BEST MUSIC DIRECTOR of a MUSICAL 
Large:
Matthew Smedal for JESUS CHRIST SUPERSTAR (North Shore)
Dale Rieling for HAIRSPRAY (North Shore)
Janet Roma for THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE (Wilbur)

Small:
Todd Gordon for RAGTIME (New Rep)
Jonathan Goldberg for 1776 (Lyric)
Jose Delgado for CAROLINE OR CHANGE (SpeakEasy)

BEST DIRECTOR of a MUSICAL
Large:  
Kent Gash for AIN’T MISBEHAVIN’ (North Shore)
Robert Johanson for JESUS CHRIST SUPERSTAR (North Shore)
Frank Roberts and Troy Magino for THOROUGHLY MODERN MILLIE (Reagle)
Barry Ivan for HAIRSPRAY and DAMN YANKEES (North Shore)

Small:
Spiro Veloudos for 1776 (Lyric)
Rick Lombardo for RAGTIME (New Rep)
Paul Daigneault for CAROLINE OR CHANGE (SpeakEasy)

BEST DIRECTOR, DRAMA or COMEDY
Large:  
Nicholas Martin for LOVE’S LABOUR’S LOST (Huntington)
John Tillinger for RABBIT HOLE (Huntington)
Jerry Mouawad for NO EXIT (A.R.T.)
Curt Columbus for THE CHERRY ORCHARD (Trinity Rep)
Brian McEleney for HAMLET (Trinity Rep)

Small:
Scott Edmiston for THE WOMEN and FIVE BY TENN (SpeakEasy)
Carmel O’Reilly for TALKING WITH TERRORISTS (Sugan)
Andrea Kennedy for AN IDEAL HUSBAND (Wellesley Summer Theatre)
Rick Lombardo for THE PILLOWMAN (New Rep)
Vincent Siders for THE FAMILY BEEF FEAST FEST (Boston Playwrights Theatre)

BEST VISITING PRODUCTION
Large:   
FORBIDDEN BROADWAY: Special Victims Unit (Huntington)
TWELVE ANGRY MEN (Roundabout Theatre Co. @ Colonial
WICKED (Broadway Across America @ The Opera House)
SPAMALOT (Broadway Across America @ Colonial)
ALTAR BOYZ (Colonial)
IMPORTANCE OF BEING EARNEST (Ridiculusmus @ A.R.T.)

Small:
THE TWO AND ONLY (Zero Arrow-A.R.T.)
CHRISTINE JORGENSEN REVEALS (Theater Offensive)
TOM CREAN (Sugan)
HAMLET: ACTORS FROM THE LONDON STAGE (Wellesley College)

BEST MUSICAL 
Large:   
BEAUTY AND THE BEAST (Reagle)
HAIRSPRAY (North Shore)
JESUS CHRIST SUPERSTAR (North Shore)
AIN’T MISBEHAVIN’ (North Shore)
THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE (Wilbur)

Small:
1776 (Lyric)
RAGTIME (New Rep)
CAROLINE OR CHANGE (SpeakEasy)

BEST DRAMA or COMEDY
Large:
MAURITIUS (Huntington)
RADIO GOLF (Huntington)
HAMLET (Trinity Rep)
NO EXIT (A.R.T.)
THE CHERRY ORCHARD (Trinity Rep)

Small:
FIVE BY TENN (SpeakEasy)
THE WOMEN   (SpeakEasy)
THE PILLOWMAN (New Rep)
TALKING TO TERRORISTS (Sugan)
AN IDEAL HUSBAND (Wellesley)

For additional IRNE Nominees, select Previous Page below

Association Management Software Powered by YourMembership.com®  ::  Legal