Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
IRNE Winners 2009 Page Two
Share |

 

IRNE AWARDS 2009 PAGE TWO

The Independent Reviewers of New England Awards 2009 were held on Monday, April 19, 2010.

Nominations and Award recipients (in bold) are listed below for LARGE THEATER.

 

LARGE THEATER

 

BEST NEW PLAY

SHOOTING STAR by Steven Dietz (Trinity Repertory Company)

TWO MEN OF FLORENCE by Richard N. Goodwin (Huntington Theatre Company)

THE MIRACLE AT NAPLES by David Grimm (Huntington)

SHAPESHIFTER by Laura Schellhardt (Trinity Rep)

 

BEST SET DESIGN

Rob Bissinger for PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

Francis O’Connor for TWO MEN OF FLORENCE (Huntington)

Patrick Lynch for SHOOTING STAR (Trinity Rep)

Loy Arcenas for SHAPESHIFTER (Trinity Rep)

Felix Barrett for SLEEP NO MORE (American Repertory Theater)

 

BEST LIGHTING

Ann Wrightson for FENCES (Huntington)

Aaron Black for BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Ben Ormerod for TWO MEN OF FLORENCE (Huntington)

Brian MacDevitt for THE COLOR PURPLE (Citi Center for the Performing Arts)

Howell Binkley for JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 

 

BEST SOUND

Ben Emerson for FENCES (Huntington)

Brett Jarvis for BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Jim Gromada for A BRONX TALE (Broadway Across America)

Steve Canyon Kennedy for JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 

David Remedios for THE DONKEY SHOW (A.R.T.)

 

BEST COSTUMES

Francis O’Connor for TWO MEN OF FLORENCE (Huntington)

Anita Yavich for THE MIRACLE AT NAPLES (Huntington)

Emilio Sosa for BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Robert Morgan for l0l DALMATIONS (Citi Performing Arts Center) 

Paul Tazewell for THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

 

BEST SOLO

Maureen McGovern for A LONG AND WINDING ROAD (Huntington)

Chazz Palminteri for A BRONX TALE (Broadway Across America)

Elizabeth Aspenlieder for BAD DATES (Merrimack Repertory Theatre)

 

BEST ENSEMBLE

PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

A MOON FOR THE MISBEGOTTEN (Merrimack Rep)

THE MIRACLE AT NAPLES (Huntington)

SPRING AWAKENING (Broadway Across America)

DIVIDING THE ESTATE (Hartford Stage)

THE COMEDY OF ERRORS (Commonwealth Shakespeare)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS (Play)

Jacqui Parker in A CIVIL WAR CHRISTMAS (Huntington)

Uzo Aduba in A CIVIL WAR CHRISTMAS (Huntington)

Barbara Meek in A RAISIN IN THE SUN (Trinity Rep)

Hallie Foote in DIVIDING THE ESTATE (Hartford Stage)

 

BEST SUPPORTING ACTOR (Play)

Gordon Joseph Weiss in A MOON FOR THE MISBEGOTTEN and THE SEAFARER (Merrimack Rep)

Will Lebow in ROMANCE (A.R.T.)

Eugene Lee in FENCES (Huntington)

Warner Miller in FENCES (Huntington)

Bill Nunn in FENCES (Huntington)

Larry Coen in THE COMEDY OF ERRORS (Commonwealth Shakespeare)

 

BEST ACTRESS (Play)

Crystal Fox in FENCES (Huntington)

Kate Burton in THE CORN IS GREEN (Huntington)

Kate Udall in A MOON FOR THE MISBEGOTTEN (Merrimack)

Penny Fuller in DIVIDING THE ESTATE (Hartford Stage)

 

BEST ACTOR (Play)

John Beasley in FENCES (Huntington)

Thomas Derrah in ENDGAME (A.R.T.)

David Adkins in THE SEAFARER (Merrimack)

Ron Holgate in HEROES (Merrimack)

Stacey Keach in FROST/NIXON (Broadway Across America)

BEST CHOREOGRAPHY

Denis Jones for PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

David Scala for LA CAGE AUX FOLLES (Reagle Players)

Susan M. Chebookjian for HELLO, DOLLY! (Reagle)

Donald Byrd for THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

Jayme McDaniel for SINGIN’ IN THE RAIN (Ogunquit Playhouse)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS (Musical)

Maureen Brennan in MAME (Reagle)

Jeannette Bayardelle in BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Angela Robinson in THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

Sarah Pfisterer in HELLO, DOLLY! (Reagle)

Mary Bond Davis in BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

 

BEST SUPPORTING ACTOR (Musical)

R.Glen Michell in MAME and LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

Rufus Bonds in THE COLOR PURPLE (Citi Center)

Blake Bashoff in SPRING AWAKENING ( Broadway Across America)

Jon Peterson in SINGIN’ IN THE RAIN (Ogunquit)

Ed Dixon in PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

 

BEST ACTRESS (Musical)

Rachel York in HELLO, DOLLY! (Reagle)

Rachael Warren in CABARET (Trinity Rep)

Kenita R. Miller in THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

Susan Cella in FIDDLER ON THE ROOF (Broadway Across America)

 

BEST ACTOR (Musical)

David Engel in LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

Jamie Ross in LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

Gregg Baker in BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Joe Wilson Jr. in CABARET (Trinity Rep)

Joseph Leo Bwarie in JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 

Topol in FIDDLER ON THE ROOF (Broadway Across America)

 

BEST MUSIC DIRECTOR

Michael Mitchell for BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Daniel Rodriguez and Jeffrey P. Leonard for HELLO, DOLLY! and LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

Sheilah Walker for THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

Ron Melrose for JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 


BEST DIRECTOR (Musical)

Worth Howe for HELLO, DOLLY! (Reagle)

David Scala for LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

Des McAnuff for JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 

Gordon Greenberg for PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

Diane Paulus for BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

 

BEST DIRECTOR (Play)

Nicholas Martin for THE CORN IS GREEN (Huntington)

Kenny Leon for FENCES (Huntington)

Scott Zigler for ROMANCE (A.R.T.)

Edward Morgan for A MOON FOR THE MISBEGOTTEN (Merrimack)

Michael Wilson for DIVIDING THE ESTATE (Hartford Stage)

Marcus Stern for ENDGAME (A.R.T.)

 

BEST VISITING PRODUCTION

THE COLOR PURPLE (Citi Performing Arts Center) 

FIDDLER ON THE ROOF ( Broadway Across America)

JERSEY BOYS (Citi Performing Arts Center) 

SPRING AWAKENING ( Broadway Across America)

FROST/NIXON ( Broadway Across America)

WAITING FOT GODOT (Classic Theatre of Harlem at the I.C.A.)

 

BEST MUSICAL

PIRATES! (OR, GILBERT & SULLIVAN PLUNDER’D) (Huntington)

LA CAGE AUX FOLLES (Reagle)

HELLO, DOLLY! (Reagle)

BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

CABARET (Trinity Rep)

 

BEST PLAY

ENDGAME (A.R.T.)

FENCES (Huntington)

THE SEAFARER (Merrimack)

THE CORN IS GREEN (Huntington)

DIVIDING THE ESTATE (Hartford Stage)

A MOON FOR THE MISBEGOTTEN (Merrimack)

 

MOST PROMISING PERFORMANCE BY A CHILD ACTOR

Alanna T. Logan in A CIVIL WAR CHRISTMAS (Huntington)

Sebastien Lucien in BEST OF BOTH WORLDS (A.R.T.)

Troy Costa in MAME (Reagle)
Sammy Borla in l0l DALMATIONS (Citi Performing Arts Center) 

Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal