Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
IRNE Winners 2013
Share |

IRNE Winners 2013

2013 IRNE AWARD WINNERS

 

  

Best New Play – SMALL COMPANY

TIE

The Fakus: ANoir by Joe Byers (Centastage)

Reflections of aRock Lobster by Burgess Clark (BostonChildren’s Theatre)

 

Best New Play – LARGE COMPANY  

The Luck of theIrish by Kirsten Greenidge (HuntingtonTheatre Company)

 

Best Set Design – SMALL COMPANY

Jason Ries: TheElaborate Entrance of Chad Deity (Company One)

 

Best Set Design – LARGE COMPANY     

Miriam Buether: WildSwans (American Repertory Theater)

 

Best Visiting Production – SMALL COMPANY       

Green Eyes (The Kindness @ Company One)

 

Best Visiting Production – LARGE COMPANY        

War Horse (Broadway Across America Boston)

 

Best Visiting Performer – SMALL COMPANY    

Erin Markey: GreenEyes (The Kindness @ Company One)

 

Best Visiting Performer – LARGE COMPANY     

Sahr Ngaujah: Fela! (Shawn “Jay-Z” Carter,Will and Jada Pinkett-Smith and Ruth and Stephen Hendel - Producers)

 

Best Supporting Actress (Musical) – SMALL COMPANY  

Shonna Cirone: Ragtime(Fiddlehead Theatre Company)

 

Best Supporting Actress (Musical) – LARGE COMPANY  

Mylinda Hull: Guysand Dolls (North Shore Music Theatre)

 

Best Supporting Actor (Musical) – SMALL COMPANY  

David Kravitz: TheMikado (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Supporting Actor (Musical) – LARGE COMPANY   

Wayne Pretlow: Guysand Dolls (North Shore Music Theatre)

 

Most Promising Young Performer – SMALL COMPANY

Ian Shain: Reflectionsof a Rock Lobster (Boston Children’s Theatre)

Most Promising Young Performer – LARGE COMPANY  

Andrew Cekala: MarieAntoinette (American Repertory Theater) 

 

Best Lighting Design – SMALL COMPANY

John Cuff: TheFakus: A Noir (Centastage)

 

Best Lighting Design – LARGE COMPANY    

Christopher Akerlind: MarieAntoinette (American Repertory Theater) 

 

Best Sound Design – SMALL COMPANY    

Eric Norris: BloodyBloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)

 

Best Sound Design – LARGE COMPANY      

Gareth Fry: WildSwans (American Repertory Theater)

 

Best Ensemble – SMALL COMPANY   

Gross Indecency (Bad Habit Productions)

 

Special Ensemble Citation: The Norman Conquest Trilogy (Gloucester Stage Company)

 

Best Ensemble – LARGE COMPANY      

Ma Rainey’sBlack Bottom (Huntington TheatreCompany)

 

Best Puppet Appearance – SMALL COMPANY    

Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Puppet Appearance – LARGE COMPANY   

War Horse (Broadway Across America) 

 

KENNETH A. MACDONALD AWARD – JAMES TALLACH

 

Best Costume Design – SMALL COMPANY  

Cotton Talbot-Minkin: Winter Panto 2012: Humpty Dumpty (Imaginary Beasts)

 

Best Costume Design – LARGE COMPANY    

Clint Ramos: MaRainey’s Black Bottom (Huntington Theatre Company) 

 

Best Choreography – SMALL COMPANY   

Annita Brockney: ThoroughlyModern Millie (Turtle Lane Playhouse)

 

Best Choreography – LARGE COMPANY      

Larry Sousa: ByeBye Birdie (Reagle Music Theatre of Greater Boston)

 

Best Supporting Actress (Play) – SMALL COMPANY

Melinda Lopez: TheMotherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)

 

Best Supporting Actress (Play) – LARGE COMPANY   

Rebecca Harris: Mrs.Whitney (Merrimack Repertory Theatre)

 

Best Supporting Actor (Play) – SMALL COMPANY

Alex Simoes: TheMotherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)

 

Best Supporting Actor (Play) – LARGE COMPANY       

Nael Nacer: OurTown (Huntington Theatre Company)

 

Best Solo – SMALL COMPANY               

Georgia Lyman in Chesapeake(New Repertory Theatre)

 

Best Solo – LARGE COMPANY            

Robbie McCauley:  Sugar (Arts Emerson)

 

Best Music Director – SMALL COMPANY         

Catherine Stornetta: AvenueQ (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Music Director – LARGE COMPANY    

Laura Bergquist: DaddyLong Legs (Merrimack Repertory Theatre)

 

Best Actress (Play) – SMALL COMPANY  

Celeste Oliva: Ch’ing·lish (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Actress (Play) – LARGE COMPANY    

Brooke Bloom: MarieAntoinette (American Repertory Theater)

 

Best Actor (Musical) – SMALL COMPANY       

Gus Curry: BloodyBloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)

 

Best Actor (Musical) – LARGE COMPANY      

Jonathan Hammond: Guysand Dolls (North Shore Music Theatre)

 

Best Actress (Musical) – SMALL COMPANY          

Erica Spyres: AvenueQ (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Actress (Musical) – LARGE COMPANY   

Megan McGinnis: DaddyLong Legs (Merrimack Repertory Theatre)

 

Best Actor (Play) – SMALL COMPANY 

John Geoffrion: GrossIndecency (Bad Habit Productions)

 

Best Actor (Play) – LARGE COMPANY        

Jason Bowen: MaRainey’s Black Bottom (Huntington Theatre Company)

 

Best Director of a Musical – SMALL COMPANY 

Spiro Veloudos: AvenueQ (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Director of a Musical – LARGE COMPANY     

John Caird: DaddyLong Legs (Merrimack Repertory Theatre)

 

Best Director of a Play – SMALL COMPANY

Liz Fenstermaker: GrossIndecency (Bad Habit Productions)

 

Best Director of a Play – MIDSIZE COMPANY      

Benny Sato Ambush: MasterHarold and the Boys (Gloucester Stage Company)

 

Best Director of a Play – LARGE COMPANY  

David Cromer: OurTown (Huntington Theatre Company)

 

Best Play – SMALL COMPANY

Gross Indecency (Bad Habit Productions)

 

Best Play – MIDSIZE COMPANY

Master Haroldand the Boys (Gloucester Stage Company)

 

Best Play – LARGE COMPANY            

Our Town (Huntington Theatre Company)

 

Best Musical – SMALL COMPANY       

Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

 

Best Musical – LARGE COMPANY     

Daddy Long Legs (Merrimack Repertory Theatre)

Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal